X Konferencja “Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”


Podsumowanie

Za nami dziesiąta, jubileuszowa edycja konferencji „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”. Zachęcamy do przeczytania relacji z wydarzenia zorganizowanego przez naszą redakcję 14-16 listopada 2022 r. w Krakowie.

 

Patron honorowy i merytoryczny:

Partnerzy:

 

Konferencja została objęta patronatem honorowym Wyższego Urzędu Górniczego oraz patronatem merytorycznym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo. Już po raz drugi w tym roku (IX edycja odbyła się w marcu br.) stworzyliśmy pole wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk. To cykliczne wydarzenie pozwala na spotkanie się w jednym miejscu przedstawicieli największych spółek z zakresu przemysłu: wydobywczego, hutniczego, paliwowo-energetycznego i budowlanego. Naszym celem jest budowanie wyższego poziomu bezpieczeństwa w polskich zakładach pracy i ciągłe podnoszenie kwalifikacji osób odpowiedzialnych za BHP poprzez dzielenie się dobrymi praktykami na naszych konferencjach.

Pierwszy dzień konferencji

Konferencję otworzyło wystąpienie Roberta Gregorczyka z Huty Miedzi „Głogów” (należącej do spółki KGHM Polska Miedź), w czasie którego podzielił się doświadczeniami z zastosowania wirtualnej rzeczywistości do szkoleń z prac niebezpiecznych w hutnictwie. Na przykładzie przepalania i zatykania otworów spustowych w wirtualnej rzeczywistości można było przekonać się, jak cenne może być to narzędzie do ćwiczenia dobrych nawyków przy pracach niebezpiecznych. Według badań naukowych szkolenia z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości (VR) to:

  • 4x szybsze przyswajanie wiedzy w porównaniu do tradycyjnych metod,
  • 4x większe skupienie niż w przypadku wykładu,
  • 3x większe przywiązanie emocjonalne do przyswajanych treści.

Następnie uczestnicy mieli okazję poznać dobre praktyki BHP w energetyce. Prelekcję wygłosił Paweł Nowak z Elektrowni Turów (PGE GiEK). Przybliżył on, jak w jego firmie wygląda m.in.: zgłaszanie pomysłów na poprawę bezpieczeństwa poprzez innowacje, komunikacja wizualna w zakresie BHP, współpraca z firmami zewnętrznymi, konkursy BHP, system kartek dla pracowników firm zewnętrznych czy narady coroczne służb BHP w grupie PGE. We wszystkich oddziałach w PGE GiEK przeprowadzane są wizyty BHP w terenie, realizowane co najmniej raz w miesiącu przez wszystkich kierowników i kadrę menadżerską.

Aktualną sytuację oddziału OSPS BHP PG, założenia oraz tematykę związaną z odpowiedzialnością karną Służby BHP w zastępstwie nieobecnego z powodu choroby Waldemara Walkiewicza przedstawili Andrzej Pakura i Janusz Sapiński.

Część merytoryczną pierwszego dnia konferencji zakończyły warsztaty doskonalące dla Służby BHP Justyny Pokładnik (TAM) „Bezpieczeństwo bez kultury obwiniania. Efektywna praca z wynikami analiz powypadkowych, kontroli i audytów”. Osoby na sali wykładowej miały okazję dowiedzieć się, czym jest narzędzie HOP (Human and Organizational Performance), i przećwiczyć w grupach, jak może pomóc ono w pracy. Druga część warsztatów została poświęcona temu, jak pracujemy z wynikami, i najczęstszym błędom w tym zakresie.

Po warsztatach uczestnicy zapoznali się z bogatą ofertą naszych partnerów, a potem wręczyliśmy ufundowane przez nich nagrody. Zakończeniem pierwszego dnia konferencji była uroczysta kolacja, na której wspominaliśmy poprzednie edycje konferencji i świętowaliśmy jubileusz przygotowanym specjalnie na tę okazję tortem.

Budowanie kultury bezpieczeństwa pracy

Drugi dzień konferencji rozpoczęła Anna Bagińska (Budimex) prelekcją na temat zabezpieczeń BHP stosowanych na kontraktach Budimex, z uwzględnieniem aspektu błędu ludzkiego. Po przedstawieniu czynników mających wpływ na zaistnienie błędu ludzkiego zaprezentowała konkretne przykłady dobrych praktyk na budowie, m.in. podwójne zabezpieczenie przy pracach dekarskich, systemowe zabezpieczanie krawędzi obiektów czy mobilną osłonę energochłonną TTMA. Na koniec przybliżono środki zapewniające skuteczne ograniczenie skutków błędu ludzkiego.

O wykorzystaniu nowoczesnych technologii (dronów, sztucznej inteligencji) w budowaniu kultury bezpieczeństwa pracy opowiedział Paweł Mońka (Gaz-System). Omówił on wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz zdjęć pozyskanych za pomocą drona do analizy bezpieczeństwa pracy na terenie budowy inwestycji, monitoring obiektów stacjonarnych oraz monitorowanie przestrzeni zamkniętych.

W ramach warsztatów doskonalących dla Służby BHP Sebastian Wiatr (Exalo Drilling) skoncentrował się na kulturze bezpieczeństwa pracy, a dokładnie na tym, jak wyzwolić głos pracowników w programie obserwacyjnym. Program obserwacji bezpieczeństwa jest narzędziem zmierzającym do poprawy stanu przestrzegania bezpieczeństwa pracy, który jest ukierunkowany na zapobieganie wypadkom i urazom przy pracy. Polega na obserwowaniu pracowników („jeden do jednego”) podczas pracy na podstawie wcześniej przygotowanych list kontrolnych lub obserwacji na podstawie własnej wiedzy i zanotowaniu zaobserwowanych zagrożeń. W ramach warsztatów skupiono się na skutecznych sposobach ograniczania wypadków przy pracy.

Następnie Małgorzata Ogorzałek, reprezentująca firmę GTV Poland, przedstawiła prezentację zatytułowaną „Hoegert Workwear – prezentacja marki”. W jej trakcie uczestnicy mieli okazję poznać bogatą ofertę kolekcji odzieży, obuwia i akcesoriów.

Kluczowy czynnik ludzki

Po przerwie obiadowej Andrzej Pakura (OSPS BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo) przybliżył zagadnienie kształtowania czynnika ludzkiego w procesie pracy. Omówił najpierw historię wskaźników osobowych w wypadkach przy pracy, potem mechanizmy oddziaływania na kształtowanie czynnika ludzkiego stosowane w procesie pracy, a na końcu dobre praktyki wpływające na ograniczenie czynnika ludzkiego przy wypadkach przy pracy.

Kolejną prelekcję wygłosił Bogusław Kołodziej (SRK), który przedstawił prezentację „Bezpieczeństwo likwidacji kopalń w warunkach występujących zagrożeń w SRK S.A., Oddział KWK „JAS-MOS – Jastrzębie III” (autorstwa: Janusza Smoliły, Mieczysława Lubryki i Bogusława Kołodzieja). Po omówieniu występujących zagrożeń (metanowe, tąpaniami), przedstawił analizę stanu BHP oraz propozycje rozwiązań dla poprawy sytuacji.

O wspomaganiu szkoleń wysokościowych wirtualną rzeczywistością (VR) opowiedziała Agnieszka Gołkowska z firmy Rock Master, która przedstawiła też kompleksową ofertę gier szkoleniowych dla różnych branż. O tym, jakie są zalety szkoleń VR, uczestnicy mogli przekonać się na własnej skórze, gdyż mieli okazję przetestować ją na stoisku firmy. Poza tym przed hotelem, w którym odbyła się konferencja, pojawiła się kolejna atrakcja – demobus firmy IVM Poland.

Konferencję zakończyła prelekcja Janusza Sapińskiego (OSPS BHP Oddział w Katowicach Przemysł-Górnictwo) „Wypadek przy pracy a czynnik ludzki”. Prelegent podkreślił, że skoro wieloletnie dane statystyczne dotyczące wypadków przy pracy wskazują na ok. 80% przyczyn związanych z czynnikiem ludzkim, oczywiste jest, że osiągnięcie sukcesu na drodze poprawy stanu bezpieczeństwa wymaga kontroli tego właśnie czynnika. Odpowiedź na ciągle aktualne pytanie, jak tego dokonać, nie jest i nie będzie ani łatwa, ani oczywista, gdyż czynnik ludzki jest i będzie pojęciem tak zmiennym, jak zmienne są otaczające nas zjawiska.

Trzeciego dnia konferencji uczestnicy zwiedzili Kopalnię Soli „Wieliczka” – bezcenny zabytek kultury materialnej świata, wpisany w 1978 roku na Pierwszą Listę Dziedzictwa UNESCO.

Na kolejną edycję konferencji zapraszamy w październiku 2023 r. Aktualne informacje można znaleźć na stronie konferencjaczynnikludzki.elamed.pl.

 

DZIĘKUJEMY!

Redakcja „Promotora BHP” serdecznie dziękuje: prelegentom za olbrzymie zaangażowanie w przygotowane wystąpienia, uczestnikom za aktywność w czasie prelekcji i wymianę cennych doświadczeń w kuluarach oraz partnerom za przygotowanie stoisk i ufundowanie upominków dla uczestników.